Haber

İklim Değişikliği Başkan Yardımcısı Abdulkadir Bektaş, Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi’nde konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkan Yardımcısı Abdulkadir Bektaş, Türkiye’nin iklim değişikliğine ilişkin tanımlarını yasal zeminde güçlendirecek olan İklim Yasası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Turkuvaz Medya Grubu ekonomiInbusiness dergisi tarafından Turkuvaz Medya Merkezi’nde “Sürdürülebilir Yüzyıl Zirvesi ve Ödül Töreni” başladı.

Bektaş, “Kamu ve İş Dünyası Perspektifinden Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Yol Haritası” başlıklı panelde yeşil dönüşüm stratejilerinin belirlendiğini söyledi.

Geçen yıl 21-25 Şubat tarihlerinde Konya’da düzenlenen İklim Şurası’nda ileriye dönük bir yol haritasının belirlendiğini anlatan Bektaş, şunları söyledi:

“Elbette geçtiğimiz dönemde Paris İklim Anlaşması’na taraf olmamız ve Cumhurbaşkanımızın belirlediği 2053 net sıfır emisyon hedefimiz doğrultusunda hem mevzuat açısından hem de Türkiye’yi hazırlamak açısından değerli kararlar aldığımızı düşünüyorum. . Hukuki zeminde güçlendirecek en önemli atılım ise İklim Kanunu’nun tamamlanmasıdır.”

“Tarım bölümünde kadın istihdamı yüzde 43”

Tarım ve Orman Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Özge İmamoğlu, tarımsal üretimde istihdamın neredeyse yarısını kadınların oluşturduğunu söyledi.

“Tarım sektörü için verebileceğim rakam yüzde 43. Aslında istihdamımız kadınlardan oluşuyor ama ne yazık ki bunun karşılığını alamıyorlar.” İmamoğlu şunları söyledi:

“Üretim açısından aslında yüzde 60 gibi çok önemli bir üretim çıktısı sağlayabiliyorlar ama ne yazık ki fiyattan, kârdan ya da kaynaklara erişimden eşit yararlanamıyorlar. Bakanlık olarak bunun çok farkındayız ve farkındayız. Gerçek şu ki, kadınlara yapılacak en ufak bir yardım, destek, hibe ya da destek onlara verilecek bir eğitimin öyle güzel bir geri dönüşümü var ki, bu geri dönüşüm kapsamında biz bu yöndeki çalışmalarımızı hep güçlendirdik, hep güçlendik. bu tarafta tasarladılar. Bunlara ulaştıklarında yarattıkları katma fiyat çok yüksek.”

Zirve panellerle devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu